1. Peníze
První výhoda malého bytu je nasnadě, je levnější. Velký prostor je znakem toho, že na to máte, ale opravdu jeden člověk potřebuje šest pokojů? Pokud se přesunete do menšího, ušetříte na všem: nájem, energie, ale třeba i čistící prostředky. Ušetřené peníze pak můžete investovat do něčeho, z čeho budete mít skutečný užitek. Například už úspora pěti set korun měsíčně znamená permanentku do fitness centra, nový kousek v šatníku nebo, po sečtení za celý rok, i prodloužený víkend v Evropě.
2. Méně práce
Už jsme to nakousli, velké bydlení vyžaduje více údržby. Pokud bydlíte v jednom nebo ve dvou na padesáti metrech čtverečních, uklizení celého bytu vám zabere hodinku, maximálně dvě. S větším prostorem čas neúměrně narůstá, a nikdo nechce strávit celý den s hadrem v ruce. Ve dvou pokojích je tak snadné budit dojem, že máte pořád uklizeno, ve velkém tam bude vždy trochu nepořádek. A to je asi tak to poslední, čím se chcete před svými nebo partnerovými rodiči chlubit. Už vůbec nemluvíme o tom, že velké byty svádějí ke hromadění nepotřebností.
3. Žádní nezvaní hosté
Dobrá, tohle je trochu kontroverzní, ale pokud máte větší byt, a ještě na dobré adrese, jistě jste to zažili: když se plánuje party, společná večeře party kamarádů, večer s deskovými hrami nebo cokoli jiného, každý automaticky čeká, že se ujmete pořádání. Ať už se vám to hodí, nebo ne. Nikoho nezajímá, že je vám pod psa, máte v práci termín, nebo jste se zrovna vrátili z dovolené. Prostě parta chce večírek, tak bude večírek. Pokud žijete v miniaturní garsonce, nikoho ani nenapadne organizovat něco takového u vás.
4. Jde to jenom výš
Pokud se časem přestěhujete do většího, každý vám bude blahopřát. Pokud byste se přesouvali do menšího, budete čelit otázkám na to, co se děje, jestli je všechno OK, a jestli nepotřebujete pomoci.