Plachtu na zakrytí vodní hladiny ve vašem bazénu byste možná v obchodě bazénové techniky a příslušenství přehlédli a nevěnovali jí příliš mnoho pozornosti. Zakrytí hladiny v době, kdy se v bazénu nikdo nekoupe, sice chrání nádrž před kontaminací prachem, listím, travinami, květy, pylem a dalšími nečistotami, ale že byste kvůli tomu museli nakupovat plastovou fólii? Sice tím vzroste spotřeba bazénové chemie a náklady na provoz filtrace, ale máte-li bazén v čistém prostředí, například v horách, kde je spad nečistot minimální, nebude to zřejmě mít tak zásadní vliv na jeho provoz.
Jenže ve hře je i něco jiného, a sice vypařování vody, a to již rozhodně není zanedbatelná záležitost. Vezměte si do ruky kalkulačku a počítejte s námi. Jako modelový příklad bychom si mohli zvolit obdélníkový bazén o rozměrech 7 x 4 metry, v němž se dá i plavat. Za 24 hodin se vypaří z jednoho čtverečního metru vodní plochy v přírodě (z rybníka, z řeky, z přehrady a také z bazénu) přibližně pět litrů vody. Zdá se vám to málo? Tak počítejte dál. Z bazénu o výše uvedených rozměrech se za den tedy vypaří 140 litrů vody. Za týden to bude necelý kubík a za měsíc již více než čtyři kubíky vody, kterou musíte dopustit z vodovodního řadu.
Když takto budete provozovat bazén půl roku po dobu patnácti let, za tu dobu musíte dopustit 378 kubíků vody. Při ceně vodného a stočného například v Praze (145 Kč za kubík) za to zaplatíte celkem necelých 55 tisíc korun. Ovšem budete-li mít na hladině bazénovou plachtu, jejíž životnost je zhruba těch patnáct let, ušetříte několik desítek tisíc korun a za ně si můžete koupit mnoho rozumných věcí. Rozhodně lepší investice, než do dopouštěné vody, která se vypařuje do vzduchu, a vy tím vlastně vyhazujete peníze oknem. Stačí jen trocha kupeckých počtů, abyste zjistili, že zakrývat hladinu bazénu smysl opravdu má, alespoň do té doby, dokud za vodu musíte platit a není zadarmo.