Albíni, tedy jedinci, kteří mají nedostatek tmavého pigmentového jádra, tedy melaninu, jsou velice známí. Mezi nejvzácnější zvířecí kousky patří geneticky upravený bílý tygr. My však známe i naprostý opak výskytu melaninu, a to jeho nadbytek, takzvaný melanismus, který je mnohem méně známým a také méně častým jevem v přírodě.
Melanismus a jak vzniká
Jedná se o původně řecké slovo melanos, které znamená černý. Melanismus jako výskyt černých jedinců jednoho druhu zvířete, se vyznačuje příliš vysokého výskytu melaninu v těle, konkrétně na kůži a srsti či peří jednotlivých kusů zvěře. Nejedná se tedy o poddruh zvířete, jako je tomu například u koček domácích, které mají takové zbarvení přirozeně, ale jde o pouhou genetickou změnu ve stejném druhu, jedná se doopravdy jenom o tu barvu, respektive o její změnu, stejně jako u albínů.
Proč tmavé zbarvení?
Zatímco albíni jsou většinou odsouzeni k tomu, že žijí na okraji svého stáda nebo smečky, a jsou také velmi snadnou kořistí případně podléhají nemocem v nízkém věku, melaničtí jedinci mají naopak velmi silné předpoklady pro přežití a rozmnožení se. Je jednoduché vysvětlit proč – mají lepší zbarvení a lépe se mohou maskovat ve tmě. Zajímavé také je, že tmavě zbarvení jedinci jsou ve zbytku osazenstva svého druhu přijímáni velice pozitivně a na rozdíl od albínů nemají problém se začleňováním do reproduktivní součásti života. Navíc jsou odolnější vlivům UV záření.
Levharti a černí panteři
Melanismus u levhartů je často mylně považován za poddruh levharta nebo jaguára. To však není pravda. Černí panteři jsou pouze melaninem ovlivnění levharti nebo jaguáři, nikoli zvláštní poddruhy. Černá puma neexistuje, je to jenom amatérský pojem. Zajímavostí však je, že například u pumy americké nebyl nikdy melanismus potvrzen.
Jaká zvířata trpí nejčastěji melanismem?
– Tučňáci
– Levharti a jaguáři
– Vlci
– Veverky
– Sova pálená
– Krokodýli
– Žáby